Merhaba, merhaba.

Not: Bu yazıyı öylesine, ben doğru düzgün bir yazı yazana kadar blog boş kalmasın diye yazıyorum. Bir nevi kendime hatırlatma gibi. Nerelerden geçtim, nereye geldim falan diye. Demedi demeyin sonra.

Yıllar önce kod mod bişeyler yazmaya başladığımda, “yaptığım şeyleri nasıl yaptığımı falan paylaşayım, başka insanlar da yapabilsin” düşüncesiyle blog yazmaya başlamıştım. O zamanlar wordpress var mıydı… Yoksa blogspot’ta falan mı başlamıştım pek hatırlamıyorum.
(“kod mod bişeyler” derken küçümsemek için söylemiyorum. Zira hâlâ kod yazıyorum ve gözümün gördüğü, elimin tuttuğu sürece de yazarım)

Bir ara kendim, wordpress gibi bir blog sitesi yazayım da blogumu orada tutayım diye heveslendim. 8-10 yazı yazdım ama sonra eksikleri gidermeye harcayacağım zamanı başka şeye ayırırım diyerek, hazır eksiği giderilmiş bir sisteme geçtim. Bu geçişlerde de, “Eskiden yazdığım yazıları koruyayım. Aman sakın onlara bir şey olmasın.” manyaklığımı da katiyen eksik etmedim. (Türkçesi: Her şeyin yedeğini alıp, yeni geçtiğim sisteme aktarıyordum)

İşte wordpress’e geçince blog.cagdaskorkut.com ile başladım ilk önce. Sonra canım sıkıldı bi ara, cagdaskorkut.net domain’ini alarak orada devam ettim. Yazıları aktar, fotoğrafları aktar falan derken içi dışına çıktı bloğun. blog.cagdaskorkut.com olarak indexlenmiş google sonuçları düzgün yerlere ulaşabilsin diye oraya da ek geliştirmeler yaptım. Yaptım da yaptım. Uğraştıkça yoruldum, sıkıldım. Yeri geldi bunaldım. Yahu düşündüm de, iyiydi aslında o blog (yedeği duruyor bende hâlâ, belki nostalji.chakian.com şeklinde açarım bir ara… üşenmezsem)

cagdaskorkut.net üzerinde yazdığım (yazmadığım desem daha doğru olur) blog iyice statik site haline gelmeye başlamıştı artık. Yılda 3 yazı ya yazıyordum, ya yazmıyordum. Öyle. Haliyle hosting parası ödememek için orayı kapattım gitti.

Sonra twitter’a sardım. Yıllardan beridir duran bir hesabım vardı ama aktif olarak kullanmıyordum. Orada aktifleşince, twitter mikro bloggerları arasına girdim bir anda. Girdim derken, kendimi övme anlamında değil. Süpersonik bir şey yapmışım diye değil. Ne bileyim, orada yazmaya başladım. Nadiren, bir konuyu detaylı anlatmak istediğim zaman bloğuma yazıyordum ama kısa süre içinde onu da bıraktım.

İşte şimdi, o nadiren gelen isteğimi karşılamak için tekrardan blog açtım. Böyle burada uzun uzun bir şeyleri anlatıp kendimle tartışacağım falan. Tartışmalarıma katılan olursa da ne âlâ (bu kelimede iki a’nın üzerine de şapka koyuyor muyduk ya?).

Peki. Bakalım ilk yazımı ne zaman yazacağım 🙂

Yorum yapın