Ubuntu 15.10 kurduktan sonra yapılacaklar

Malum, sol bileğim emekliye ayrılınca iki el gerektiren oyunlar oynayamaz oldum. Hal böyle olunca da beni Windows’a bağlı tutan oyunları bırakıp, bilgisayarımdaki diğer işletim sistemime döndüm. Döndüm ama onu neden kullanmayı askıya aldığımı hatırladım.

En son, Ubuntu 14.10 kuruluydu ve bir sebepten ötürü Wine yüklemem gerekmişti. Yükledikten sonra işler çığırından çıkmıştı. Steam’deki oyunlarım doğru düzgün çalışmaz olmuşlardı (Amd’nin fglrx sürücüleriyle çakışmalar olmuştu). Nedenini hiç anlamadığım bir şekilde Virtual Box üzerindeki makinelerim de çalışmaz olmuşlardı. Ben de 4-5 gün uğraştıktan sonra “aman be sizinle mi geçireceğim ömrümü” diyerek Windows’a geçmiştim.

Şimdi Ubuntu 15.10 kurarak geri döndüm Ubuntu’ya.

İlk iş olarak Google’a “Ubuntu 15.10 dash customize” yazarak şu Amazon, Wikipedia gibi arama sonuçlarını nasıl kapatacağıma bakayım dedim ve kendimi “Ubuntu yükledikten sonra yapılacak ilk 10 şey”, “ilk 25 şey”, “en birinci şeyler” gibi listelere giden linkler arasında buldum. Madem öyle, biraz da ben listeleyeyim dedim, hem kendim için de referans olur belki ileride.

 1. Eskiden görsel düzenlemeler için Compiz kullanırdım ama gerekli/gereksiz çok fazla sayıda ayarı olan Compiz ile her şeyi karıştırmak da mümkündü. Unity Tweak Tool adında bir araç yapmışlar. Ubuntu Software Center’dan indirip, basitçe görsel ayarlarımızı yapıyoruz. Mis.
  Unity Tweak Tool
 2. “Ubuntu After Install Tool” diye bir uygulama yapmışlar. Yeni kurulan Ubuntu’ya yüklenebilecek en temel 34 uygulamayı tek seferde yüklüyor. Tabi ki yüklemeden önce hangilerini istediğimizi seçmemize de olanak sağlıyor.
  Aşağıdaki terminal komutları ile yüklüyoruz.

  sudo add-apt-repository ppa:thefanclub/ubuntu-after-install
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install ubuntu-after-install

  Bendeki yüklü uygulamaları da fark ederek, aşağıdaki şekilde açıldı. Birazdan ihtiyaç duyduklarımı bir çırpıda yükleyeceğim.
  Ubuntu After Install

 3. Ubuntu’ya bugüne kadar hiç tema yüklemedim… Açıkçası ’99 yılından bu yana kullandığım onlarca işletim sistemi arasından Windows XP ve Windows Vista dışındakilerden hiçbirine tema yüklemedim. Ama şimdi biraz kurcalayasım var temaları. Şimdilik şöyle birkaç link buldum.

  http://sourcedigit.com/16103-top-10-best-ubuntu-15-04-themes-unity-gtk-themes/

  http://sourcedigit.com/17583-how-to-install-themes-in-ubuntu-15-10/

Sanırım bu kadar. Başka şeyler çıkarsa başka başlıklarda yazarım artık.